Дитина читає “по буквах”

Processed with MOLDIV

Є такий самовільний вид читання – “по буквах”, коли дитина перераховує всі букви в слові і в залежності від рівня розвитку фонематичного слуху об’єднує в слово те, що перерахувала. Змушена засмутити всіх, хто спостерігає таке у своїх малят – дитина не читає :( Так як читання – це усвідомлений процес озвучування тексту будь-якої складності і розуміння його змісту. Дитина може “по буквах” перерахувати слово і навіть (не сильно довге) його “назвати”, але читати книжку по буквах вона не буде, так як нічого не зрозуміє. Тобто, цей вид читання не ефективний. І він, так само до нашої великої досади, сам по собі не переростає у повноцінне читання, якщо тільки дитина не володіє супер-здатністю “схоплювати на льоту” і не зрозуміє сама алгоритм коректного читання.

В будь-якому віці цей вид читання не є припустимим, тому якщо дитинка почала так робити сама, показав хтось або навчили у садочку, не починайте забороняти, сварити і висміювати, а запропонуйте інший варіант, зрозумілий, зручний. По правді кажучи, перевчити дитину складніше, ніж навчити заново, тому що в мозку вже є “готовий” варіант. Саме тому важлива тактовність, але наполегливість навчаючого і правильний метод, безумовно. До речі, на сайті найбільш затребувана програма – це “Вчимося читати” і чудово! Результати приголомшливі, чому я несказанно рада.

Так от, у розділі “Методичні рекомендації” ви знайдете весь процес навчання читанню по-е-тап-но.

- Спочатку ми вчимо літери “дружити” (пояснюємо, що букви не живуть кожна сама по собі, а “дружать” з іншими буквами, а деякі стоять самі, поки не знайшли собі пару: МА-К. Але краще писати не через рисочку, а виділяти жирним МА і звичайним шрифтом К).

- Потім ми відпрацьовуємо склади, щоб дитина навчилась сприймати дружно: КА, ВА, ТА, ЗА, ДУ, БУ.

- Починаємо читати слова з однією голосною, так як саме голосні задають “тон” читанню: МАША, ДАША, САША, НАТАША і т. д. Тільки після розуміння читання з однією голосною, починаємо змінювати голосні: ВОВА, СОВА, ГОРА і т. д.

- Обов’язково складаємо слова з частин (на фото дитячі імена на ковзанах. Картинка російськомовна, проте программа на сайті є і українською, і російською мовами окремо), що показує дитині, які саме частини слова читати “разом”, а які окремо.

- Повільно, але впевнено починаємо читати слова, при цьому продовжуючи виконувати завдання по складанню слів з частин, на який склад починається слово, яка буква пропущена і т. д.

Але головне, як завжди, РОБИТИ! Воно того варте!