ДРОБИ

Коли я проводила групові заняття з малюками від року до двох, шестирічні діти мене лякали неймовірно, я не знала, що з ними робити, як до них підступити і чому я можу їх навчити? Коли з шестирічними розібралась, і попереду була необхідність займатись зі школярами, хвилювання захопило з новою силою. Як? Що? А що, якщо так? А що, якщо так не вийде? І т.д. Пізніше я почала займатись з дітками 3-4 класів! Ого! Думала я, як же це відповідально! І так далі. Я що хочу сказати – нове завжди лякає. Саме тому батьки часто панікують перед необхідністю пояснити щось дитині. Навчити читати, пояснити рахунок з переходом через десяток, навчити тримати олівець, або, ось, дроби. ДРОБИ, як на мене, набагато простіші багатьох інших тем початкової школи, а змушують хвилюватись, в першу чергу батьків, ой як немало.

Так ось, для пояснення поняття дробів можна взяти посібник Нікітіна або просто вирізати з паперу круг (я так роблю найчастіше). Говорите дитині – “Уяви, що це торт (краще не говорити апельсин, наприклад, так як він має форму кулі і це не зовсім нам підходить), у тебе в руках цілий торт. А дай мені тепер половину торта”. Дитина розриває (або краще розрізає) аркуш навпіл. Покажіть, як зробити максимально рівніше, так як в цій справі точність важлива. Ви: “Зараз у тебе торт розділений на дві рівні частини. Одна з цих частин – це одна друга від цілого. Якщо ми розріжемо навпіл кожну з частин, то рівних частин вийде 4. Один з цих шматочків буде однією четвертою, два шматочки – дві четвертих, три шматочки з чотирьох – три четвертих і т.д. Чотири четвертих утворюють знову цілий круг”. Таким же чином покажіть, що можна розділити на три, п’ять рівних частин і т.д. Потім я малюю завдання, в якому потрібно розфарбувати відповідну кількість частин (це одна частина завдання) і написати, яка частина кола зафарбована (друга частина завдання). На цьому етапі у дитини з’являється реальне уявлення про дроби. Якщо у вас є посібник Нікітіна, можете потренуватись, просячи у дитини давати вам одну другу, одну п’яту частину часточки лимона/апельсина і т.д. Це пояснення підходить для дітей від 6 років. Раніше поняття дробів дитині не потрібне. Їй досить знати, що є половинка, четвертинка, наприклад, яблука і все.

Наступним етапом я прошу дітей порівняти дроби, але все ще з наочністю, а потім і просто числа.

Що важливо донести дітям:

- Нижня число позначає кількість частин, на скільки розділили ціле, а верхнє число – скільки взяли.

- Чим більша кількість, на яку ділиться цілий предмет, тим менше самі частини. Це важливо усвідомити, щоб при порівнянні дробів діти не кидались на більше число в знаменнику і автоматично не ставили знак більше в бік більшого числа.

- Щоб обчислити частину від числа, наприклад, 2/5 від 100, потрібно спочатку розділити 100 на 5, а потім помножити на два. Просіть дитину бути уважною і завжди дивитись на чисельник (верхнє число), так як діти часто розділять на нижнє число і вже пишуть відповідь.
Для якісного закріплення навички – пишіть диктанти з дробами! Запиши половину від ста, половину від сорока, чверть від 80 і т.д. Але обов’язково красиві диктанти! Хто зі мною давно, той вже користується моїми замальовками, а хто ще не в курсі, подивіться в розділі “Методичні рекомендації” вкладку “Диктанти”.

А завдання безпосередньо на відпрацювання дробів можна скачати за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/0BxMKLrA-6z6sUEVZT0ZTbW9sb28?usp=sharing