Емоційне читання

Емоційним, або виразним, вважається читання з правильною смисловою розстановкою голосу, виконанням акцентів у потрібних місцях, «виразна вимова», як прийнято говорити. Помітно, чи виразно читає людина, стає, коли дитина починає читати тексти, але роботу над цією навичкою потрібно починати набагато раніше.
.
Думаю, ви зі мною погодитесь, що виразність базується на повному розумінні дитиною тексту. Тільки в разі, коли учень встигає осмислити прочитане одночасно з тим, як він озвучив текст, можна говорити про те, що читання буде звучати бігло та з емоцією. Тому в першу чергу важливо працювати над технікою читання і розумінням прочитаного тексту.
.
Коли дитина тільки починає читати речення, вона дуже концентрується на техніці – правильна вимова і швидкість турбують її більше, ніж коми, крапки і те, як взагалі звучить те, що вона читає. І дитину не можна за це сварити. Потрібно допомогти їй відпрацювати навичку читання «з душею».
.
Для того, щоб читання дитини було емоційним, під час навчання читанню важливо звертати увагу на такі складові: правильність, швидкість, розуміння, співзвучність (дитина повинна розуміти, що “зелений ліжко” – це неправильно). Можна було б спочатку відпрацювати швидкість, думають часом люди, техніку потім підгонимо. Деякі змушують перечитувати до третього поту, поки дитина не скаже слово правильно. Ще хтось крутить речення і так і сяк, щоб переконатися, що дитина точно зрозуміла, що прочитала. Всі описані шляхи – хибні, так як полярні. Вони переважують в одну сторону, залишаючи за бортом інші важливі чинники, при цьому ризикуючи зробити процес читання ненависним.
Це хоч і довше, але краще за все рухатися плавно, але задіюючи всі важливі аспекти виразного читання.
Для цього допоможе виконання завдань за типом:
- Постав правильний знак в кінці речення.
- Знайди продовження фрази.
- Розділи суцільний текст на слова в реченні.
- Підкресли правильні фрази.
- Що переплутав художник на малюнку. Або автор в тексті.
- Постав таке-то слово в правильній формі.
- Самостійно скласти речення із заданих слів.
І багато інших! І так як я ніколи не залишаю вас зі складною інформацією в біді, я підготувала завдання для скачування на дану тему!
https://drive.google.com/drive/folders/1AszXDbdWUkIIszepURZA2S3lJ-VTAabH?usp=sharing
Над емоційною складовою читання ми працюємо також у програмі “Впевнене читання тексту” https://study-smile.com/vpevnene-chitannya-tekstu-ukr-mova/
Читайте із задоволенням!