Форми слова і спільнокореневі слова

Молодші школярі та їх батьки відчайдушно плутають поняття – «однокореневі слова» і «форми слова». Зараз всі, хто не на 100 відсотків в темі, теж задумаються.

Перевірити себе можна за допомогою такої вправи:

Розділіть окремо форми слова «ДІМ» і однокореневі слова до слова «ДІМ»: дім, вдома, домовий, дому, домі, домівка, домашній, домосід.

З кількох десятків опитаних дорослих, правильних відповідей було дуже мало.

ФОРМИ СЛОВА – це одне і те саме слово, але з різними закінченнями: дім, дому, домі, домом або будинок, будинку, будинках, будинків, будинком.

СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА – це різні слова, але утворилися від одного кореня: домівка (це вже не те ж саме, що будинок, це щось маленьке), домовий, домашній, домосід. Це все РІЗНІ СЛОВА. На цьому і варто робити акцент дітям. Що якщо перед дитиною стоїть подібне завдання, то потрібно думати навіть не про корені, суфікси і префікси, а про те, про одне й те саме слово йде мова або про різні? Без форм слова теж не обійтись, так як тоді б ми говорили: «Я буду чекати тебе біля дім», замість «дому». «За дім знаходиться магазин» замість звичного і більш приємного для вуха «за домом». Це потрібно зрозуміти самому, а потім з легким серцем передати дитині.

Це не каторга, хоч і праця. І відповідаючи на думки тих людей, хто говорить, що в школі вчать непотрібної теорії, я скажу, що люди, на жаль, самі не застосовують вивчені правила на практиці. Погана пам’ять? Лінь? І так зійде? Ті, хто говорять красиво і грамотно, використовуючи правильні наголоси і форми слів, не просто завчили ці наголоси, вони цікавляться мовою в цілому, навіть тими напрямками, які багатьом здаються «непотрібними». Грамотність – це комплекс. І я дуже цього прагну!