Формування довільної поведінки

Питання, яке займає голову багатьох батьків – коли дитина починає хотіти сама займатись? Писати, читати, рахувати, слухати, тобто проявляти ознаки довільної поведінки. Приходить це з віком чи ні? ⠀

Важливо розуміти, що від природи у дітей переважає мимовільна поведінка, це коли з інтересом робить тільки те, що хочеться. Це той випадок, коли “Якщо їй/йому щось цікаво, вона/він відразу все швидко і правильно робить”, але навіть в межах своїх інтересів діти часто не доводять справу до кінця, швидко переключаються на інше, тому з’являється НЕОБХІДНІСТЬ в довільній поведінці, коли дитині потрібно вміти зосереджуватись на чомусь свідомо, виконувати якісь дії не за покликом серця, а усвідомлено, за допомогою волі. Це необхідно для будь-якої обов’язкової справи: збирання іграшок, читання, рахунок, письмо, відвідування занять, спортивних секцій і так далі. І ось тут часто виникає проблема. Батьки чекають віку, коли діти до цього “прийдуть”, а діти не розуміють, чому від них чогось “вимагають”? ⠀

Довільну поведінку потрібно формувати – поступово, послідовно, цілеспрямовано. ⠀

Що ж потрібно РОБИТИ:
- Мати розпорядок дня, що дозволяє дитині бачити послідовність дій.
- Вчити шанобливо ставитись до всіх ігор, книжок, посібників, навіть малюків: “Ми не стрибаємо по книжці, ми її читаємо”, “Пограли-зібрали-сховали” і т.д.
- Давати “обов’язки” дитині з максимально раннього віку. Не складні, головне, обов’язкові. Ставити взуття на полицю, сортувати іграшки за призначенням, поливати квіти і т.д. Що завгодно, головне, обов’язково.
- Завжди доробляти розпочату справу до кінця. Не “кров з носу”, але намагайтесь. Будь-яке навчальне/ігрове заняття краще закінчити тоді, коли ще хочеться, ніж коли вже не можеться. Навіть якщо дитина “в ударі”. Тому в різному віці стежте, щоб час уроків не перевищував допустимий (приблизний підрахунок – вік дитини помножити на 5).
- Обов’язково піклуватись про цікавість та посильність завдань. В будь-якому віці!
- Робіть ігри (цілеспрямовані заняття) різноманітними, але обов’язковими. Приблизно з 4 років внесіть їх в РОЗКЛАД ДНЯ, який ви красиво оформите і розмістите на видному місці.
- Довіряйте дітям прибирати своє робоче місце, збирати речі на заняття. Це формує відповідальність. Що ДУЖЕ важливо у формуванні усвідомленого ставлення до трудової діяльності.
- Подкреслюйте старанність, докладені зусилля під час будь-якої діяльності дитини. ⠀

Я ще багато буду про це говорити, поки працьовитість не стане цілком очевидною якістю.