Основи досягнення результату

Результат – це мета, до якої потрібно прийти. І в навчанні це так само важливо, як і в інших сферах. Часто ж можна почути від батьків, що “ми займаємось просто так”, “я особливих результатів не чекаю”, “подивимось, як вийде” і т.д. У мене подвійне відчуття – або батьки таким чином намагаються себе убезпечити, що якщо раптом не вийде, то ми тільки пробували, або не готові прикладати достатню кількість сил, наполегливості, винахідливості і т.д. Навіщо тоді починати, якщо не важливо, як вийде? Від того і мільйон “шкіл раннього розвитку” утворюється, які орієнтуються на процес, а не на результат. І через рік, два, три роботи з дітьми не показують ніякого прогресу, просто ні-я-ко-го. І тільки розводять руками: “Ну що поробиш, кожному своє. Ми намагались, ось те і те робили”. А батьки ще й виправдання їм знайдуть, що так, складно з групою дітей впоратись.

Звичайно, вище своєї голови ми не стрибнемо і з банана капусту не зробимо, але якщо потрібно навчити хлопчика “Ікс” читати, то потрібно його навчити, а не спробувати навчити. Якщо потрібно дівчинці “ІГРИК” вкласти в голову розуміння складу числа, вийти в рахунку за межі десятка, то потрібно це зробити. Не за один раз, обов’язково мирними і добровільними способами, але зробити, а не розвести руками, що “не дано”. Звічно, для досягнення результату може знадобитись мільйон завдань, тонна розуміння і терпіння, але коли те, що два місяці тому здавалось нереальним, стає таким доступним, ви просто очманієте. Все, чим володіє людина зараз, є результатом раніше виконаної РОБОТИ.

Давайте сформулюємо основи досягнення результату в навчанні:

- Твереза оцінка ситуації: не тримає олівець/ручку в руці – потрібно навчити тримати олівець в руці, розфарбовувати; не виходить складати букви в слова, хоча букви вже знає – навчити читати; рахує на пальцях, плутається в цифрах – навчити лічити в умі в межах десяти і т.д .;

- Поставити максимально чітку і конкретну мету: навчитись читати слова, вільно читати, освоїти склад числа, навчитись запам’ятовувати 10 картинок, переказувати текст і т.д. Завдання не повинно бути глобальним, таким як “підготуватись до школи”. Це дуже широка мета. І тільки уявите, що в неї входить, у вас може пропасти бажання до неї підходити.

- Зіставити завдання і реальні можливості дитини. Її вік, особливості сприйняття інформації, денну зайнятість, витривалість і т.д. Щоб не було, що ви вирішили за два тижні освоїти рахунок, а нічого не вийшло, тому як варто було почати, з’явилось багато супутніх перешкод. Так як педагогіка наука не точна, важко визначити, скільки саме часу знадобиться на придбання тієї чи іншої навички. Будьте терплячі і наполегливі. Перемога в битві будується з міні-досягнень.

- Вибрати “засіб” досягнення – методику, конкретний посібник, педагога, який зробить це за Вас. Якщо Ви йому довіряєте – це відмінний варіант, щоб він впорався з необхідним завданням.

- Заохочувати старання і робити акцент на проміжних результатах. Діти теж раді, коли виходить, повірте!

- Систематично займатись. Тільки сама ідея і відмінний посібник/педагог не допоможуть зробити роботу. Доведеться попрацювати. Тільки не потрібно сприймати це як каторгу. Трудитись можна з цікавістю і навіть посмішкою, як ви пам’ятаєте! Чому я завжди готова сприяти!