Перехід до рахунку в голові

“Послідовність” – мій закон при побудові навчального процесу. У педагогіці немає “кнопок”, щоб раз, і заговорив, два – зачитав, три – рахує в голові. Потрібно пройти масу сходинок, щоб знання лягли у дитини в голові “по поличках”. Ми вже обговорювали, як це – рахувати “по лінійці”, а сьогодні уявимо, що ваш розумничка вже спритно справляється з рахунком, дивлячись на числовий ряд, але ось Вам стало тривожно, а як же бути далі? Не буде ж він завжди рахувати з лінійкою, далі буде ж складніше, потрібно вже і в голові рахувати б. Тут важливо не перестаратись і в одну мить не заборонити дитині користуватись числовим рядом. Ви так не допоможете їй здобути самостійність, а підірвете впевненість в собі. Тому діємо грамотно:
.
1 – Даємо завдання на +/- одну одиницю (2 + 1, 8 + 1, 6 – 1 і т.д.), з чим дитина, Ви знаєте, без проблем впорається (якщо з одиницею вже “лускає” приклади і так, то беріть +/- два). І коли у дитини рука потягнеться до лінійки, скажіть: “А давай спробуємо УЯВИТИ лінійку перед очима (перед цим, до речі, можна пограти в ейдетичний ланцюжок, щоб дитина потренувалася уявляти образи, докладніше почитайте в статті під назвою« Ейдетика »), виконуй ті самі кроки, але в голові”. Потрібно вмовити дитину “зважитись” на цю справу буквально на перші пару прикладів, далі буде легше.
.
2 – Виконайте кілька завдань не безпосередньо на рахунок, а “визнач число ДО, число ПІСЛЯ”, “побудуй числа від меншого до більшого”, “на скільки одне число більше або менше іншого”, “порівняй числа” ТЕЖ БЕЗ ЧИСЛОВОГО РЯДУ ПЕРЕД ОЧИМА . Основний акцент – це “уявляти лінійку”, тобто ви не забираєте у дитини лінійку зовсім, Ви просто просите уявити її, а не взяти реальну. На це може піти трохи більше часу, але дайте цей час дитині. Ніяких “Ну що тут думати, ти ж це знаєш!” Я почую таке і за тисячі кілометрів, так і знайте!
.
3 – Підберіть завдання, де приклади або всі “на плюс”, або всі “на мінус” і такі, які дитина вже робила, дивлячись на лінійку. Тобто не повинно бути нового рівня для дитини, навіть частково. Приступаючи до кожного прикладу, промовляйте кожен крок, допомагайте, якщо потрібно, але не малюйте числовий ряд і не давайте лінійку.
Необхідність “лінійки” перед очима пропаде, коли дитина відчує себе впевнено.
Добре освоїти рахунок в першому десятку покликана моя програма “Вчимося рахувати в межах десяти” на сайті, вона прямо ось крочок за кроком вносить розуміння в голову дитини. Переконатися можете самі, пройшовши пробні завдання https://study-smile.com/task_cat/matematika/rahunok-v-mezhah-desyati/
“Потрібно терпіння і такт”, а батьки часто (на жаль) їх не мають і вимагають від дитини того, що вона не може дати. Це не призводить до бажаних результатів і виходить замкнуте коло. Розраховую на вашу усвідомленість!