Перевірка техніки читання

В кінці першого навчального року в школі починаються перевірки техніки читання. Це визначення, скільки слів за хвилину читає дитина. “Норми” мені відомі тільки України та Росії, проте у всіх країнах СНД, думаю, вони скрізь приблизно схожі. Так ось, на кінець першого класу дитина повинна читати за українськими нормативами 35 слів за хвилину, за російськими – 25-41 слово; на кінець другого класу: Україна – 50-60 слів, Росія – 50-65; на кінець третього класу: Україна – 75-80 слів, Росія – 75-85 слів; на кінець четвертого: Україна – 90-95 слів, Росія – 95-125 слів за хвилину.

А тепер про саму перевірку і як перевірити техніку читання дитини вдома. Перевіряти техніку можна починати і до школи, якщо дитина вже читає речення.

- Обираєте п’ять різних текстів з різних книжок. Чому п’ять – одна і та сама дитина тексти з різним шрифтом, різною складністю прочитає по-різному, при цьому різниця може коливатись від 10 до 20 слів, і судити по одному тексту про актуальну технічки читання не об’єктивно. Відразу заспокойте учня, що читати потрібно буде всього по 1 хвилині з кожного тексту, а не всі принесені книжки.

- Тексти повинні бути всі посильними для дитини конкретного віку, але бути написані різним шрифтом, розміром літер, серед них один повинен бути вірш (читається легше). Тексти не повинні містити складних зворотів, а також, по можливості, діалогів. Так як діалоги читати дітям складніше.

- Всі тексти повинні бути новими, тобто раніше не знайомі дитині.

- Кожного тексту дитині потрібно буде прочитати по одній хвилині. Тому заздалегідь приготуйте секундомір (таймер на телефоні підійде).

- Дитина не повинна бути втомлена іншими інтелектуальними навантаженнями і читанням в тому числі. Попередьте, що читати зараз потрібно буде на час, тому важливо читати, абсолютно не відволікаючись, ні на малюнки, ні на слова. Якщо щось хочеться запитати по тексту, то зробити це можна буде відразу після закінчення хвилини.

- Під час читання дитина може стежити за рядком пальчиком, олівцем або будь-якою іншою указкою.

- Ви натискаєте “Пуск” на таймері не тоді, коли Ви сказали “Почали”, а тоді, коли дитина почала читати, так як у дошкільнят і молодших школярів між словом “Почали” і реальним початком читання може пройти кілька секунд.

- Дитина читає текст, Ви засікаєте 1 хвилину, зупиняєте учня і підраховуєте кількість прочитаних слів.

- Рахувати потрібно ВСІ прочитані слова, в тому числі прийменники і сполучники, а також слова, написані через дефіс, рахуються за два слова. Якщо в тексті є слово, перенесене на інший рядок, то ці дві частини слова рахуються як два прочитані слова. Розділові знаки рахувати не потрібно.

- Під час перевірки не потрібно виправляти дитину. Якщо вона допустила дві-три технічні помилки при читанні, не страшно. Якщо ж від поспіху дитина починає плутати, переставляти місцями літери, зупиніть її і скажіть, що потрібно читати максимально швидко, але при цьому розбірливо. Той, хто слухає, повинен розуміти, про що читають. Я ще кажу, що потрібно читати не так, ніби біжиш, а ніби просто швидко йдеш.

- Кількість прочитаних слів по всіх текстах записуєте на листочок, потім додаєте всі значення і ділите на 5. Тобто шукаєте середнє арифметичне. Наприклад, дитина перший текст прочитала 40 слів, другий – 39, третій – 50, четвертий – 53, п’ятий – 41, то її швидкість читання за хвилину дорівнює 45 слів. Це і є об’єктивна картина на даний момент.

- Часто перевіряти техніку читання не потрібно. Хіба що ви працюєте над її покращенням. У програмі зі швидкісного читання для дітей https://study-smile.com/task_cat/skorochitannya/skorochitannya-ukr-mova-riven-1/, яка складається їх 20-ти уроків, ми перевіряємо техніку читання на кожному уроці.

Удачі вам, мої старанні!