Письмо букв і цифр

Я зараз, напевно, засмучу багатьох, але хочу сказати, що я не вірю в ефективність зошитів-прописів з буквами і цифрами, де дитині треба цілий рядок написати Б Б Б Б, потім Д Д Д Д і т.д. Вірніше, що так дитина почне їх писати рівніше, красивіше і т.п., можливо, але радості в очах від цього не додасться. А відбити бажання писати у дитини в чотири роки це не дуже коректно з боку дорослих, погодьтесь.

Як і все, що роблять діти, письмо в дошкільному віці має бути цікавим, ПОТРІБНИМ дитині! Ось ми хочемо, щоб малюк почав писати букви. Значить, потрібно створити максимум умов, коли ці літери написати потрібно. Наприклад, тварини втратили перші літери в слові! Ой-йо-йой! Потрібно терміново їм повернути букви в паспорт. Або діти прикрашали гірляндою кімнату і побачили, що на деяких прапорцях не вистачає букв. Потрібно терміново виправити! Адже негарно ж буде. Або дощ змив літери зі слів. Потрібно повернути їх на місце! Або букви пішли гуляти (судоку), а потім розгубилися, кому в яке віконце потрібно повернутися. І багато-багато іншого. У таких ситуаціях дитина бачить, НАВІЩО їй писати букви. Нехай вона не напише відразу десять штук поспіль букв М, зате наступні завдання не викликатимуть смутку в очах. З цифрами ситуація аналогічна.

Я не сварю прописи з літерами, просто бачу, що часто вони не ефективні, хоча є майже в кожному домі. Їх би доробити трохи, було б чудово. І не просто домалювати метелика біля рядка букв Б, а зробити завдання, в якому, як мінімум, щоб метелику долетіти до квітки, потрібно прокласти доріжку, а ця доріжка нехай буде з букв.

Раз я так тут розійшлася, то я тепер відчуваю необхідність створити папку із завданнями на написання букв. За посиланням https://drive.google.com/file/d/0BxMKLrA-6z6sdE1kdlFCTV8yb1E/view?usp=sharing ви можете завантажити завдання з написання букв і цифр, намальовані і використовувані мною в роботі.

А тепер, ЯК починати писати ті самі літери.

По-перше, ми не пишемо рукою дитини. Я вас прошу. Як тільки рука дитини потрапляє в дорослу руку, вона розслабляється, і нічого не “запам’ятовує” і не “повторює” і якщо Ви без попередження відпустите руку дитини, то вона просто “випаде” з Вашої руки.

Починаємо писати і букви, і цифри тільки простим олівцем. Простий олівець з середньою м’якістю (НВ) або м’який (В, В1, В2). Щоб писати було легко і можна було виправити помилку.

Починати виконувати завдання з написання букв доцільно з чотирьох років, раніше – орієнтуючись по дитині. Але не раніше трьох років.

Коли дитині потрібно написати букву, можна ставити орієнтири або навіть робити пунктирні лінії, у нас це – крапочки. Тільки пунктир не повинен бути темнішим написаного дитиною символу. Або ж малюєте дві крапки, які дитині потрібно з’єднати. Наприклад, щоб написати А, Ви ставите крапку вгорі і дві знизу. Говорите, що потрібно зробити букві ніжки, а потім місток. Можете на окремому аркуші показувати зразок.

Звертайте увагу дитини, де саме потрібно починати писати букву. Рівні лінії ми пишемо зверху вниз.

Коли дитина тільки починає, я завжди супроводжую написання букв або цифр словами: “З’єднуємо від крапочки до крапочки” або “Їдемо-їдемо-їдемо-їдемо…” або “крапочка наздоганяє крапочку” і т.д.

Важливо розуміти, що написання букв і цифр досить відносно тренує саму руку, це вже як іспит для руки. А для того, щоб сама рука була міцною і впевненою, потрібно виконувати масу інших цікавих вправ, і ось для них приклади зошитів у мене є. Зразки їх можна подивитися у мене не сторінці в Instagram (посилання на мій профіль є знизу на головній сторінці сайту) по тегу #studysmile_письмо

Все описане вище стосується початку написання букв. Коли ж дитині вже 6-7 років і у неї фаза активної підготовки до школи, в рамках розумного навантаження вже можна давати ряд букв і цифр і говорити “треба”.