Письмова грамотність

Processed with Moldiv
Письмова грамотність – це властивість, яка не є вродженою, її можна розвинути і я опишу зараз кілька вправ, які допоможуть формуванню грамотного письма у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку:

– Скласти слово з букв. Це може бути класичний варіант, коли ви пропонуєте дитині картинку і поруч клітинки для вписування букв (клітинки важливі, оскільки вони орієнтують дитину на необхідну кількість літер у слові, щоб уникати написання замість КОРОВА – КРВ і дитина буде переконана, що впоралася), може бути розгадування кросворду, що по суті те ж саме, а для дитини інша справа! Можете скласти кросворд самі, це додасть ентузіазму та мотивації маленькому учневі. Такі завдання можна починати виконувати, коли дитина ще не читає, але не раніше 4-4,5 років. Важливо вчити чітко-чітко чути і проговорювати кожен звук у слові, щоб дитина вчилась самоконтролю. При написанні, наприклад, слова, ПАВА, починаєте Ви: «Пппппава – яку букву потрібно записати першою?» Записали. Потім: «Паааааава – яку букву запишемо другою?» і т.д. Ви не підказуєте таким чином, ви вчите чути і самого себе перевіряти.

– Вписати відсутні літери в слові.

– Закреслити зайві букви в слові. Це завдання я рекомендую робити, коли дитина, все-таки, вже читає (хоча б починає читати), щоб не призвести до ще більшої плутанини.

– Визначити місцезнаходження букви в слові: на початку, в середині, в кінці. Дуже корисна вправа (на фото з будиночками – прошу вибачення відразу за російськомовну картинку, проте суть та сама).

– Утворювати слово за першими літерами інших слів (малюнків). Це завдання добре передує читанню, так як після утворення слова дитина його читає, а у випадку з даною вправою, так читає із задоволенням.

– Реконструкція слів. Пишете дитині в стовпчик «заплутані слова», наприклад: РІКЧА, СКІ, ВАНДИ, дитина ж повинна написати правильне слово – РІЧКА, СІК, ДИВАН відповідно.

- Визначення правильного слова по декількох буквах (на фото, де кінь, колесо і т.д.). Слух дитини повинен бути налаштований правильно чути і визначати звуки. Дитина називає літери. Які бачить написаними, починає по черзі перераховувати всі малюнки і, дізнавшись, приєднує. Точно так само можна робити, але не з картинками, а з написаними словами замість малюнків, щоб око «вихоплювало» правильне слово серед інших.

– Серед переліку схожих слів обвести/підкреслити/розфарбувати правильне, ідентичне оригіналу (на фото з динозавриком).

– Диктанти. Приблизно з п’яти років ми з учнями починаємо практикувати даний вид діяльності. «Форми» для диктантів у мене завжди цікаві, красиві, щоб дитині хотілося дане завдання виконувати. Теми для диктантів в нашій темі можуть бути такими: – запиши першу букву в слові СЛОН, – запиши останню букву в слові ГРИБ, – запиши другу літеру в слові ДРУГ, – яку букву ти чуєш у слові ШИШКА два рази? – запиши слово, в якому звук Н звучить твердо: БАНАН або ДИНЯ і т.д.

– Шукати однакові слова. На аркуші пишіть в розкид слова кожного по два, а дитина знаходить і з’єднує два однакових. Це можна виконувати від самого початку читання, прискорюючи, таким чином, і процес вичитування.

Завдання, які сприятимуть грамотності на письмі, можна виконувати і усно, коли ви в дорозі або на прогулянці. Це завдання на фонематичний слух: плесни в долоні, коли почуєш в слові звук Л на початку слова, плесни, коли почуєш слово зі звуком Ш, гра в «Слова», коли потрібно назвати слово, що починається на букву, яка була в попередньому слові, і т. д.

Є дітки з більшою схильністю до грамотному письма, є з меншою. У других, відповідно, потрібно прикладати більше активних зусиль, але це не означає, що з першими можна зовсім не займатись. Важливо розуміти, що ніколи нічого ще не втрачено. І дитині часто важко засвоювати вже дорослий, шкільний матеріал, коли в голові не лежить по поличках інформація ще з «дитячих» ігор, в які вчасно з нею не пограли.

Будьте розумниками і у вас все обов’язково вийде!

Всі завдання, які ви бачите на фото, вибрані з онлайн-програм «Комплексна підготовка до школи» і «Скорочитання для дітей» (розділ «Онлайн програми»).