Показники готовності до читання

З досвіду навчання дітей читанню я можу виділити такі критерії, за якими можна визначити, що дитина готова навчитись читати:

- Дитина знає букви, легко їх називає і не плутає. Важливо, щоб знала назви саме звуків, а не букв (тобто не “КА”, а “К”), так як це спрощує розуміння об’єднання букв в слові і злите їх читання.

- Учень може визначити першу, останню літеру в слові, зібрати невелике слово з букв. Не обов’язково самостійно, але за допомогою дорослого, чітко промовляючи кожен звук у слові.

- Дитина проявляє інтерес в книжках, рекламних плакатах і вивісках до букв і слів (цікавиться “А що тут написано?”).

- Дитина добре справляється з логічними завданнями свого віку (неспроста я пишу це тут, так як читання – це сукупний процес, невід’ємною частиною якого є розуміння логіки з’єднання букв у слові, а для цього важливо мати достатньо гнучке мислення, для свого віку), а також із завданнями на увагу (читання неможливо без необхідності концентруватись і утримувати в увазі певний обсяг інформації).

- Дитина не має логопедичних проблем (неправильне вимовляння призведе до неправильного слухання, що ускладнить розуміння прочитаного і впевненість учня в своїх силах, а для якісного результату дитина повинна бути задоволена собою і тим, що вона робить!).

Я також не виключаю, що є дітки, які “самі навчились”, “ніхто йому не пояснював, він якось сам”, “ми не чіплялись, потім сам почав”. Це буває, але на це не варто розраховувати, якщо дитині вже 6, а вона все ще не читає. Так як існує сензитивний період (найбільш сприятливий) для навчання читанню – це 5-6 років. І те, з чим простіше впоратись в 6, складніше виправити в 8, хоча дитина вже старша і, здавалося б, свідоміша.