Позитивна мотивація

Позитивна мотивація базується на позитивному стимулі або на ентузіазмі, вірі у свої сили, позитиві у самій справі, що активно застосовую я.

Для втілення позитивної мотивації у вихованні та навчанні дітей я вважаю необхідним:

- Мати непохитну впевненість, що “У ДИТИНИ ВСЕ ВИЙДЕ” і переносити це відчуття на дітей. Заздалегідь прогнозовані “В нього з цим складно”, “Постійно ти довго возишся” поглиблюють ситуацію в негативне русло, вбиваючи бажання працювати.

– Дбати про цікавість виконуваних завдань. Пам’ятаєте, як у фільмі “Джентльмени удачі” у дитячому садку діти їсти не хотіли? Тоді прийшов завідуючий і сказав: “На сьогодні сніданок відміняється! Але ми сьогодні вирушаємо в подорож на космічному кораблі, тому візьміть космічні ложки, підкріпіться гарненько, до обіду ракета на землю не повернеться”. ГРА – основний мотив дошкільника. І про це не варто забувати. Так, часом важко так “загравати” дітей, але якщо ви будете це робити хоча б у 80% випадків, решту 20% діти вам пробачать.

– Дбати, щоб виконувана справа була свідомо і фізично посильною для дитини. Іноді батьки або вчителі ставлять дуже високу планку, і діти фізично не можу з нею впоратись, тому й бажання робити дуже низьке.

- Створювати “ситуації успіху”, коли навіть у складній “темі” дитина відчуває себе успішною, вправною. Підкреслюйте те, що вийшло найкраще. Відзначайте це завжди. Не сприймайте те, що робиться добре як належне. Адже тоді виходить, що “на показ” виходить тільки те, що ще не вдається.

- Висловлювати своє захоплення без обмежень! Ви б бачили, як я обіймаю дітей, коли те, що довго не виходило, нарешті вдалося! Колись одна дівчинка навіть сказала: “Лєна, а порадій, як тоді!” Діти не завжди знають, що ви думаєте про них добре, повірте. Думки вони не читають. А зайвий раз почути, що він найкращий у світі син або дочка нікому не завадить.

Негативна мотивація ж несе в собі посилання “не на благо”, а “від чогось”, наприклад, дитина прибирає у себе в кімнаті, щоб її не насварили. Виходить, що позитивна мотивація «дає», пояснює, показує, вчить, негативна ж віднімає, карає. Не дивлячись на те, що застосування негативної мотивації може дати миттєвий результат, так як базується на страху, позитивна мотивація дає більш тривалий і міцний результат на додачу до здорової психіки дитини.

Тому, запасаємось різноманітністю похвали і в добру путь!