Рахунок у сотні

Коли дитина спритно рахує на слух від 1 до 10 ми, природно, розповідаємо їй, що існує рахунок і далі: 11, 12, 13, а потім 20, 21, 33, 47 і т.д. Зазвичай ускладнення чисел не викликає складнощів до моменту, поки не доводиться з цими числами виконувати якісь операції: додавати, віднімати, порівнювати, визначати сусідів і багато іншого. Як же допомогти підростаючому учневі впоратись із потоком чисел?

На етапі, коли дитина вже непогано володіє арифметичними діями в межах десяти, ви починаєте переводити її в межі двадцяти, як ми з вами вже вчили. Потім зробіть таку вправу: запитайте, чи знає дитина, що таке “десяток”? Не просто “десять”, а саме десяток. Якщо так, переконайтесь, що розуміння таки повне, якщо ні, почніть на листочку малювати по одному предмету, хоча б крапки. Одна крапка – це одна одиниця, дві крапки – дві одиниці, три крапки – три одиниці …. десять крапок – десять одиниць або ОДИН ДЕСЯТОК. Поясніть, що поняття “десяток” використовують для спрощення рахунку. Десяток може бути будь-яких предметів, які можна порахувати. Від 0 до 10 – це один десяток, від 0 до 20 – два десятки, від 0 до 30-ти – три десятки і так до ста. Намалюйте або зробіть з паперу окремо написані десятки і вишиковуйте числовий ряд, як ми робимо це з числами від 1 до 10, так і від 10 до 100. Спочатку дитині може знадобитись Ваша допомога, як в порядку, так і в назвах. Уточніть, що “десятки” – це завжди круглі числа, тобто в кінці стоїть 0: 20, 40, 50 і т.д.

На етапі освоєння десятків можна і потрібно виконувати такі вправи:
- Складати числовий ряд, як описано вище. – Визначати сусідів числа в межах сотні.
- Називати число на один більше/на один менше від заданого.
- Додавати десятки (показувати аналогію з рахунком в межах десяти).
- Порівнювати числа в межах сотні.

Завдання для роботи в сотні ви можете завантажити за посиланням https://drive.google.com/file/d/0BxMKLrA-6z6sMVljVmdFSThDWms/view?usp=sharing