Розучування віршів

Часто “мірилом” якості розвитку пам’яті дошкільників батьки називають вміння запам’ятовувати вірші. Це ніби навіть логічно. І дійсно це може бути показником рівня розвиненості певної властивості пам’яті, але не показником розвиненості дитини в цілому. Чому я вирішила зробити на цьому акцент? Тому що якщо дитина здорова, не потрібно навішувати на неї зобов’язання – вміти заучувати вірші в 3 роки, переказувати прочитане оповідання в 4 роки, промовляти виразно вірш в 5 років і т.д. Я теж вимоглива до дітей, але хочеться вірити, що я вмію розрізняти – “пора вміти” від “поки можна не турбуватись”. Чим намагаюсь ділитися і з вами.

Розучування віршів дійсно розвиває мову дитини і сприяє розвитку такої психічної функції, як довільна пам’ять. Тобто та пам’ять, яка керується не тільки інтересом дитини, а й силою волі, довільною увагою. Але для того, щоб дошкільник вірш запам’ятав, відтворив і зберіг в пам’яті на тривалий час, потрібно врахувати деякі умови:

- Перед початком розучування розкажіть дитині доступними словами, про що буде вірш. Про песика, який гуляв з хлопчиком або про дівчинку, яка збирала ягоди, і т.д. Щоб коли дитина буде слухати вірш, вона вже ніби знала, про що він. Також якщо вірш буде близький і зрозумілий дитині, більше шансів на ефективне запам’ятовування.

- У віршах для дошкільнят повинні бути вжиті лише зрозумілі дітям слова і словосполучення. Приклад – одного разу дівчинка шести років запитала у мене, що намальовано на наклейці: на наклейці був метелик, але не з усіма крилами, як діти звикли бачити, а боком. І ось це слово “боком” дитина ніяк не могла зрозуміти. Вона так і сприйняла це слово як ледь не ім’я метелика, тому як в голові не виникало зрозумілих асоціацій. Так і в віршах. Якщо Ви знаєте, що якесь слово може бути незрозумілим для дитини, обговоріть його заздалегідь.

- Спочатку Ви читаєте вірш. Потім читаєте один рядок і просите повторити за Вами. Так проходите весь вірш. Наступний “захід” – Ви називаєте два рядки відразу і просите дитину повторити відразу два рядки. Так весь вірш. Потім Ви три рядки – дитина за Вами і так поки не запам’ятається весь вірш. Будь-який з етапів (один рядок, два рядки) можна повторювати за потребою кілька разів. Також для тренування можна використовувати варіант, коли дорослий називає весь рядок, крім одного слова, а дитина закінчує кожен рядок.