Розуміння прочитаного тексту

Що робити, щоб дитина розуміла, що читає?

▪️ ВІД САМОГО ПОЧАТКУ читати зрозумілі слова, які часто застосовуються в житті. Першими прочитаними словами дитини повинні бути МАМА, БАБА, ЛАПА, КАША, а не РАМА, БАЗА, КАРА, ТАЗ.

▪️ Як тільки дитина зрозуміла, що читання – користна в житті справу, задіювати дане вміння якомога частіше. Всі ті ж вивіски в магазинах і заголовки в книжках (посильні для читання, звичайно), слова крейдою на асфальті, рекламні щити і т.д. Головне, щоб це відповідало актуальним можливостям дитини!

▪️ ВСЕ, що дитина робить в зошитах/завданнях з читання, повинно мати сенс. Для дитини в першу чергу. Тобто в завданні потрібно підбирати слова за категоріями, знаходити однакові слова, ділити імена на чоловічі і жіночі, вставляти пропущені слова в текст і т.д. Головне, щоб було цікаво і потрібно було вникати.

▪️ Коли дитина вчиться з’єднувати слова у словосполучення/речення, потрібно теж стежити, щоб дитині було зрозуміло кожне слово, а також зміст всієї прочитаної конструкції. Але не доходити до абсурду, змушуючи повторити кілька разів те, що прочитав, а після прочитання, наприклад «Ваня йде гуляти з собакою» учень міг відповісти на питання «Куди пішов хлопчик?» – «На прогулянку з собакою» (не обов’язково дослівно, важлива СУТЬ). «А як хлопчика звати?» – «Ваня».

▪️ Якщо Ви бачите, що якесь слово в завданні/книзі дитині може бути незнайоме, відразу зверніть на нього увагу і поясніть зрозумілими словами.

▪️ Після прочитання тексту важливо обговорити прочитане: про що був текст, хто його головні герої, хто тобі запам’ятався найбільше, що було незрозуміло, чи сподобалися малюнки в книзі.

Хочу звернути увагу, що розуміти прочитане і вміти переказати текст – не одне й те саме. Переказувати потрібно окремо вчитися, а не вимагати як даність. Як вчитися – в окремій статті в розділі “Зв’язне мовлення” на сторінці з методичними рекомендаціями.