Схема речення

image1

Є така тема в програмі початкової школи, яка часто перебуває поза зоною розуміння батьків, – це схеми речень. Батьки зустрічаються з нею вже на перших сторінках Букваря і дивуються – навіщо це?
.
Перші схеми речень не передбачають визначення головних і другорядних членів речення, вони позначають загальну кількість слів у реченні. Дане завдання має на меті розвивати слухову увагу і зв’язне мовлення дитини (на фото наведені тільки варіанти ліній для побудови схеми в онлайн завданні, тобто на фото не приклад правильної схеми). Знайомити дитину з темою “Схема речення” я рекомендую, тільки якщо дитина вже може читати речення (хоча побудова схеми і не передбачає обов’язкове читання, так як складати схему можна і за малюнком), так як це говорить про певну зрілість малюка. Дитину важливо не заплутати, так як “звукова схема слова”, “схема речення” поняття досить абстрактні для 6-7-річної дитини, думаю, ви зі мною погодитесь.
.
Як пояснити?
.
Говорите дитині (не раніше 6 років), що зараз Ви покажете їй, як будь-яке речення можна записати за допомогою “схеми”, тобто умовних позначень замість справжніх слів. Такий ніби шифр вийде. Кожне слово в реченні повинно бути зазначено. Слова зображатимуться лініями. Лінії бувають звичайного розміру, короткі (позначають “короткі” слова: і, до, з, в і т.д.) і лінії “з бортиком”, що позначають перше слово в реченні і імена людей, клички тварин, назви міст і т. д. (власні назви). У побудові схеми речення є ПРАВИЛА:
- Кожному слову відповідає одне позначення. Тобто ліній повинно бути стільки ж, скільки і слів у реченні.
- Перше слово в схемі завжди позначається лінією “з бортиком”.
- Будь-яке слово, яке пишеться з великої літери всередині речення, в схемі позначається лінією «з бортиком».
- В кінці схеми обов’язково ставиться розділовий знак.
- Розділові знаки всередині речення також записуються.
.
Уточніть також, що лінії бувають ТІЛЬКИ двох розмірів (короткі слова і всі інші), тобто не потрібно малювати лінію такої ж довжини, як саме слово.
.
Онлайн програма на сайті “Комплексна підготовка до школи” включає завдання і на побудову схем речень також https://study-smile.com/task_cat/pidgotovka-do-shkoli/kompleksna-pidgotovka-do-shkoli/