Ще раз про зону найближчого розвитку

Визначення поняття “зона найближчого розвитку” ми з вами одного разу вже давали, але думаю не всі грамотно користуються цим поняттям. “Розвиток” в тлумачному словнику розшифровується як процес досягнення раніше не баченого результату або перехід з одного стану в інший або перехід до більш якісного стану. Зона найближчого розвитку відносно дітей – це ті вміння або види діяльності, якими ще повністю не володіє дитина, але вони будуть освоєні найближчим часом, “на підході” так би мовити.

Важливі особливості ЗНР (зони найближчого розвитку):

- Прогнозована “зона” повинна повністю відповідати віковим та індивідуальним особливостям конкретної дитини, тобто для дитини це повинно бути посильно як фізично, так і морально. Наприклад, нелогічно вважати ЗНР двомісячної дитини навчання читанню, так як це зона далеко не найближчого розвитку.

- На появу даної якості або вміння ми можемо впливати, тобто дитина менш імовірно, що вивчить букви сама, без участі дорослих.

- ЗНР визначає той спектр роботи, над яким найдоцільніше “трудитись” найближчим часом.

- Знання ЗНР дитини дозволяє не розпорошуватись на безліч напрямків, а поєднати сили на одному напрямку, щоб отримати результат в найближчому майбутньому з мінімальними витратами.

Багато хто, можливо, і не замислюється, що так і робить інтуїтивно, а для багатьох буде корисно задуматись і визначити цю саму “зону” у своєї дитини.