Складання розповіді за серією малюнків

IMG_4484

IMG_4486

Перед тим, як ми обговоримо, ЯК допомогти дітям складати розповіді по серії картинок, я хочу пояснити, чому це може бути складно.

1) Якщо дитині щось складно, це завжди заслуговує на увагу. Спрацьовує саме те, що “вони такого ще не робили”. Діти із задоволенням накопичують досвід, але користуватися ним – це окрема робота. Тому якщо вашій дитині щось, що на Ваш погляд, для неї цілком посильно, виявилося складно, не змушуйте відчувати себе винним, краще допоможіть їй освоїти і цю сферу.
2) Дітям дошкільного, та й молодшого шкільного віку часто теж, складно ще бачити будь-яку історію у загальних рисах, тобто окремо вони розуміють, що на картинках відбувається, а утримувати в голові сюжет – складно. Це як коли ви живете в новому для себе місті і їздите в ньому на машині. Ви вивчили деякі маршрути, якими і користуєтесь, не уявляючи собі карту міста “зверху”, розумієте про що я? Це ж не означає, що ви погано орієнтуєтесь в просторі в цілому, просто вам потрібен ДОСВІД саме в ЦЬОМУ місті.
3) Недостатньо розвинене логічне, аналітичне мислення не дозволяє дошкільнику ЗВ’ЯЗАТИ між собою окремі події. Складати розповіді – це робота не тільки мови, це комплексна робота багатьох психічних процесів.

Тому, щоб допомогти малюкові освоїти складання оповідань за серією картинок, я рекомендую:
- Перед тим, як ви попросите дитину скласти розповідь, обговоріть з нею те, що відбувається на кожному малюнку. Дитині потрібно вчитись аналізувати те, що відбувається, це не завжди саме собою зрозуміле явище для дошкільнят і молодших школярів. Так ви дасте їй впевненість, що вона розуміє, про що мова.
- Давайте словесні “опори”. Наприклад, я пропоную учням починати будь-яку розповідь зі слів “Жив був кіт …”, “… а потім він …”. Говоріть їх тоді, коли бачите, що у дитини сталася “заминка”.
- Беріть участь у складанні оповідань. Запропонуйте, що будете пов’язувати картинки між собою по черзі: то дитина, то Ви. Так ви тренуєте ще й увагу, так як дитина повинна стежити за тим, що описуєте Ви.
- Після складання історії задайте питання за змістом.
- Після того, як історія буде складена, переставте картинки місцями і запитайте, чому так не може бути? Це активізує у дитини складання причинно-наслідкових зв’язків.