Термінологія в дошкільному віці

Під описом завдань для марафону по підготовці до школи виникло запитання, чому дітям не сказати, що морква, стіл, слон – це іменники, а бігти, ходити, спати – дієслова, навіщо вигадувати досить дивні аналоги “слова-назви”, “слова-ознаки”,”слова-дії”? Питання досить справедливе, з точки зору дорослого. Але так як я виступаю з боку дітей, тобто борюся за їх інтереси, то мушу сказати, що в дошкільному віці будь-що нове, з чим ми хочемо познайомити дитину, має бути максимально простим, таким, що дитині легко уявити. Їм і так потрібно змиритись, в даному випадку, що слова (для чогось) об’єднують в якісь групи, до слів задають питання (Хто? Що? Який? Яка? Яке? Що робити? І т.д.). Тому щоб остаточно не заплутати дитину, а показати, що все добре, ти знайомий з тим, що я хочу тобі розповісти, ти ж знаєш, що таке “назва”, правильно? Будь-який предмет має назву. І те, що ми всі рухаємося теж ти знаєш, вірно? Ось слова, які називають все навколо – слова-назви, які визначають ознаку – слова-ознаки, які вказують на дію – слова-дії. І коли дитина зустрінеться з даним поняттям в школі, у неї буде легко на душі, адже вона це “вже знає”, залишається тільки запам’ятати нові слова. Але тоді мозок малюка вже буде більш зрілим, тоді основний вид діяльності буде навчання, а не гра.

Аналогічно варто робити з усіма “складними” термінами ДО школи. Наприклад, “рід предмета”. Ну ЩО значить слово “рід” для дошкільника? Якась частина дітей згадає, що слово “рід” колись використовувалося в контексті сім’ї, ще частина додумає щось інше, а частина навіть вдумуватись не буде. Або “слова-антоніми”. Які-які слова? Справедливо запитає дитина.

Іноді ми називаємо терміни, коли по іншому ніяк, наприклад, “звуковий аналіз слова”, але не вимагаємо від дитини розуміти, що саме він означає. Адже слово “аналіз” для неї нічого не означає. У кращому випадку, “аналіз крові” ходили здавати в поліклініку. . Терміни застосовувати можна, коли їх назва випливає із значення. Наприклад, предмети додають = додавання. Значення слова відразу зрозуміло.

Простіше кажучи, не забувайте адаптувати інформацію під вік малюка, щоб не просто заштовхати щось в маленьку голівку, а покласти туди знання, яким можна користуватись.