Як перевчити?

В силу професії мені не раз доводилось мати справу з “перенавчанням”. Це коли дитина знає не з звуки, а літери, тому почати якісно читати не може; коли навчили читати, просто перераховуючи букви; коли рахувати дитина може тільки перебираючи пальці і т.д. Це, звичайно, важче, ніж вчити заново, але з цим теж можна впоратись.

Для початку перерахуємо, що в ситуації, коли ви усвідомили, що діяли не так, РОБИТИ НЕ ТРЕБА:

- Не можна говорити: “Те, як ти знаєш – неправильно. Ми тепер будемо вчити по-іншому”. По суті, так воно і буде, але говорити прямим текстом це дитині – крах для неї.
- Сварити за помилки і нерозуміння. Ви самі, якщо вже склалася така ситуація, заплутались, що до чого, що говорити про дитину.

ЩО Ж РОБИТИ?

- Прибрати на певний час завдання з тими ж буквами з ваших “уроків”.
- Спочатку з’ясувати нову, правильну, стратегію, а вже потім відновлювати заняття.
- Якщо і раніше, і зараз вчити будете Ви, то в буквах/читанні/рахунку точно потрібна буде пауза, тому як дитині потрібно буде перелаштуватись, а для цього трохи відійти від тієї манери, в якій Ви викладали до цього. Загальноосвітні завдання виконувати можете, а вузької спеціальності, в якій трохи зайшли в глухий кут, зробити перерву приблизно на місяць.
- Коли “час букв” повернеться, надрукуйте/намалюйте їх по-новому, підготуйте всі нові завдання, жодного з тих, за якими ви вчили літери раніше. Беріться не за всі літери відразу, а по 2-3 за один раз. Скажіть: “Ми раніше вчили з тобою трохи по-іншому, але зараз один учитель мені підказав, що так буде краще, так ти швидше навчишся читати”.
- Ваш стан має випромінювати впевненість. Дитина повинна Вам вірити!!!
- Помічайте будь-які зрушення! Хваліть і дякуйте, яка у вас дитина неймовірна!
- Якщо дитина продовжує називати букву “як раніше”, м’яко уточнюйте, що “зараз ми будемо говорити не ЕС, а С” і в процесі гри багато разів повторюйте “нову” назву.
- Не вимагайте, а вкладайте. Якщо дитина буде відчувати себе вільно, надійно, вона дасть більше результату, ніж в напрузі від завищених очікувань.