Запам’ятовування віршів – піктограми

Processed with Moldiv

Є такий хороший метод розвитку пам’яті та образного мислення як ейдетика. Ми розглядали його в інших статтях і описували деякі варіанти завдань. Але я все більше відчуваю необхідність розкрити цей напрямок повніше, так як бачу, як часто не вистачає малюкам повноти образного мислення при вступі до школи. “Ейдос” у перекладі з грецької – “образ” і саме створюючи в уяві яскраві образи, даний метод роботи і пропонує запам’ятовувати будь-яку інформацію. Ще в дитинстві, пам’ятаю, мені сказали, що потрібно, коли читаєш, уявляти собі те, що відбувається в тексті, і я настільки сильно це запам’ятала, що часом перечитую рядки кілька разів, якщо не уявила, а просто пробіглася очима по тексту. Зараз я хочу розглянути можливість запам’ятовувати вірші за допомогою створення та фіксування образів – створення піктограм. Піктограма – це знаки і малюнки, які людина робить на папері під час читання будь-якого вірша. Бути спеціально художником для цього не потрібно. Головне, щоб ці схеми були зрозумілі, в першу чергу, тому, хто запам’ятовує. Спочатку може бути незвично, але тут, головне, тренування.
Є кілька підказок:
- До слів або фраз (немає чіткої прив’язки, що кожне слово має супроводжуватись малюнком) потрібно схематично зробити значок або малюнок. Говоріть дитині, що не потрібно вимальовувати деталі, важлива впізнаваність, а не точність. Часто один малюнок може замінити цілий рядок (як у мене про “горе”).
- Можна використовувати різні кольори, щоб запам’ятовування відбувалось максимально яскраво.
- Букви також можна використовувати, але не писати все слово, а написати першу букву з малюнком або слово без голосних, щоб око не концентрувалось на читанні, а все ж таки асоціювало малюнки зі словами.
Чари ще в тому, що поки людина малює, вона уже кілька разів повторить вірш, а ніби ж і не заучувала (це особливо заспокоює дітей, які не хочуть багаторазово повторювати рядки вірша). Перед тим, як малювати піктограму до вірша, можна потренуватись робити такі “схеми” до окремих слів, сказавши, що це буде така “мова шифрів”, яку буде знати тільки дитина і зможе писати нею таємничі послання.
На фото моя піктограма до рядків, які ви бачите зліва на фото (прошу вибачення, що вірш російськомовний). Починайте саме з простих віршів, тоді і перейти до більш складних буде простіше.
Успіхів вам!